Çocuklarda Postür Bozuklukları ve Nedenleri

Postür, vücutta her bölümün kendisine komşu segmente ve vücudun tamamına oranla en uygun pozisyonda yerleştirilmesine denir. Postür minimum çaba ile elde edilen en düzgün duruş olmasının yanı sıra vücutta maksimum yeterlilik sağlamaktadır.

Postür, statik ve dinamik olmak üzere iki gruba ayrılır. Statik postür; hareketin olmadığı postürdür. Dinamik postür; oluşan harekete ve sürekli değişen çevre şartlarına adaptasyon sağlamaya çalışan aktif postürdür.

Çocukların okula başlamasıyla gündeme gelen hareketsiz yaşam, uzun oturma süreleri, bilgisayar kullanımının artması ve yanlış çanta taşıma alışkanlıkları bazı duruş ya da kifoz, skolyoz, kanat skapula gibi omurga şekil bozukluklarına sebep olmaktadır.

Çocukluk çağından itibaren en sık görülen duruş bozukluğu problemleri; başın öne doğru gitmesi, omuzların öne doğru yuvarlaklaşması, kürek kemiği pozisyonundaki problemler, sırttaki yuvarlaklığın ve bel çukurunun aşırı artmış olması ve skolyozdur. Bu pozisyonların büyük çoğunluğunda sırt bölgesi öne doğru eğilmiş durumdadır. Bir çocuğun kötü duruşu yani postür bozukluğu sadece kötü görüntüden ibaret değildir. Hem bugünkü hem de gelecekteki sağlığını da olumsuz etkileyecek bir faktördür. Yapılan çeşitli çalışmalar çocukların %38’inde postür bozukluğu (yanlış vücut duruşu) olduğunu, bununla birlikte okul çağı çocuklarında yanlış duruş şekline bağlı gelişen bel ağrısı sıklığının %8 ile %74 arasında değiştiğini belirtmektedir. Duruş bozukluklarının en sık karşılaşılan belirtileri;

  • Bel, sırt ve boyun ağrıları,
  • Omuz ve kol ağrıları,
  • Kas yorgunlukları ve kuvvetsizlikleri,
  • Bacak, diz ve ayak bileği ağrıları,
  • Kasların ve bağ dokuların gerilmesi ya da kısalması,
  • Sinir sıkışmasıdır.

 

Postür (duruş) bozukluğunun birçok farklı nedeni vardır;

1-Fiziksel hareketsizlik vücut postürünü tehdit eden faktörlerin başında gelmektedir.

Çocukluk döneminden itibaren sağlığımızı tehdit eden en büyük problemlerden biri de hareketsiz yaşam şeklidir. Sokaklarda oyun oynayan çocukların azalması ve teknoloji odaklı oyunlar oynamayı tercih eden yeni bir nesil olması kasların gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Karın ve sırt kasları zayıf olan çocuklarda postür bozukluğu daha sık görülmektedir.

Böyle bir durum karşısında çocuklar yüzme, koşu, basketbol, dans, paten gibi sportif aktivitelere yönlendirilmelidir. Spor çocuğun hem kaslarını güçlendirecek hem de özgüvenini arttıracaktır.

2-Yeni nesil teknoloji bağımlılığındaki artışla birlikte çocuklarda yanlış oturma postürü gelişmektedir.

Çocuklardaki postür bozukluğu günümüzde en çok teknolojiye bağlı olarak gelişmektedir. Bilgisayar, tablet, telefon başında geçirilen süre ile doğru orantılı olarak çocuklarda postür bozukluğu görülme riski artmaktadır. 

3-Çocukların taşıdıkları ağır sırt çantaları postür bozukluğuna sebep olmaktadır.

Çok küçük yaşlardan itibaren ağır sırt çantası taşımak çocuklarda duruş bozukluğuna yol açabilmektedir. Önlem olarak çocukların taşıdıkları sırt çantalarının ağırlığı kendi vücut ağırlıklarının yüzde 5’iyle yüzde 20’si arasında olmalıdır. Sırt çantaları kesinlikle uzun süreli taşınmamalıdır.

4-Aşırı kilolu olmak postürü bozmaktadır.

Çocuklarda küçük yaşlardan itibaren yanlış beslenme ile ortaya çıkan obezite problemlerinden dolayı duruş bozukluğu görülmektedir. Fazla kilolar ayaklara binen yük miktarını arttırarak çocuğun ayak basma problemleri yaşamasına sebep olacaktır. Ayak basma problemleri de vücudun kendi dengesini koruyabilmek için anormal duruş stratejileri geliştirecektir.

5-Ergenlikteki emosyonel değişikler postürü etkileyebilmektedir.

Ergenliğe geçişte ve ergenlikte pek çok çocuk vücudundaki hızlı büyümeye adapte olamamaktadır. Özellikle kız çocuklarında göğüslerin hızlı gelişmesine bağlı olarak omuzların ve başın önde duruşu problemleri görülmektedir. Erkek çocuklarında ise, el ve ayaklardaki büyümeye uyum sağlayamama problemi ile karşılaşılırken bu durum yürüme şekil bozukluklarına neden olabilmektedir.

6- Egzersiz, postür problemini ortadan kaldırmada kullanılan en etkin tedavi yöntemidir.

Yıllık rutin yapılan kontroller çocuğunuzun sağlıklı gelişmesini kontrol etmenizi sağlar. Çocuğun yapısına ve karakterine uygun egzersizler postür bozukluğu problemini ortadan kaldıracağı gibi çocuğunuzun daha sakin ve mutlu olmasını da sağlamaktadır.

Ağaç yaşken eğilir! 

Çocuğunuz bir ağrısı olduğundan bahsediyorsa veya çocuğunuzu incelediğiniz zaman herhangi bir asimetri gözlemliyorsanız fizyoterapistinizden postür analizi yapmasını istemelisiniz. Yıllık rutin yapılan kontroller çocuğunuzun sağlıklı gelişmesini sağlar. Unutmayın! “Ağaç yaşken eğilir”. İlerleyen yaşlarında daha büyük sorunlarla karşılaşmadan çocuklarımızın omurga sağlığını koruyalım.