Kasların Çevre Ölçüsü Nasıl Alınır?

Kasların Çevre Ölçüsü Nasıl Alınır?

 

Kaslarımızın çevre ölçüsü, bize fitness ya da vücut geliştirme programımızı verimli hale getirmek için bir takım yararlı bilgiler sağlar.

 

Vücut kaslarımızın çevre ölçüleriyle ilgili bilgi sahibi olmak, gelişimimizi görmemizi, hangi kas gruplarının egzersiz programımıza yanıt verdiğini ve hangilerinin gelişimde diğerlerinden geri kaldığını görebilmemiz açısından fazlasıyla önemlidir. Fitness ya da vücut geliştirmeyle ilgilenenlerin bildiği üzere, her kas grubu farklı hızlarda gelişir ve bu yüzden de her birine farklı şekilde davranmak gerekir. Bununla birlikte, sağlıklı ve doğru bir kas gelişimi için diyet ve dinlenme de büyük önem taşır.

 

Kas çevre ölçülerinizi basitçe, uzuvlarınızı saran mezuralar yardımıyla ölçebilirsiniz. Uzuvlarınıza ip dolamak, ardından işaretlediğiniz bu iplerin ölçüsünü almak da işe yarayacaktır.

 

Kas çevrenizin ölçüsünü alırken temel maksadın, devamlılık için veri sağlamak olduğunu unutmayın.

 

Kas çevrenize sardığınız mezura ya da ip, yukarıdan bakıldığında düz bir yüzey halini almalıdır. Mezurayı ya da ipi fazladan sıkmak ya da çok gevşek bırakmak, yanlış ölçü almanıza neden olur. Aldığınız her ölçüde, kullandığınız aracı vücudunuza bir öncekiyle aynı gerginlik ve şiddette uyguladığınıza emin olun. Bu manuel yöntemin en doğru sonucu vermeyeceğini unutmayın. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, devamlılığa odaklanın.

 

Bu yöntemle ölçüsünü alacağımız kas grupları, yukarıdan aşağıya; boyun, omuz çevresi, göğüs, bisepsler, bel çevresi, kıç çevresi, kalçalar ve arka bacaktır.

 

Boyun: Dik vaziyette ayakta dururken, Adem elmanızın tam üzerine mezura ya da ipi dolayarak ölçüyü alın.

 

Omuz çevresi: Yine dik vaziyette ayaktayken, mezura ya da ipi omzunuzun en dik çıkıntılarının çevresine denk gelecek şekilde boydan boya sararak ölçü alın.

 

Göğüs: Dik vaziyette ayaktayken nefesinizi verdikten sonra, mezura ya da ip meme uçlarınızın üzerine denk gelerek boydan boya gövdenizi saracak şekilde ölçüyü alın.

 

Bisepsler: Dik vaziyette ayaktayken kollarınızı büküp kol kaslarınızı kasarak mezura ya da ipi tüm kol çevresine sararak ölçü alın.

 

Bel çevresi: Dik vaziyette ayaktayken bel kaslarınızı kasarak, mezura ya da ipi leğen kemiğinizin sivri uçlarına denk getirecek şekilde ölçüyü alın.

 

Kıç çevresi: Dik vaziyette ayaktayken, arka taraftaki kaslarınızı kasıp mezura ya da ipi en uçta kalan çıkıntılara denk getirerek ölçü alın.

 

Kalçalar: Tam arka taraftaki kasların bitiminden itibaren tüm bacağı sararak ölçü alın.

 

Arka bacak: Dik vaziyette ayaktayken arka bacak kaslarınızı sıkıp en kalın yerine mezura ya da ipi dolayın ve ölçüyü alın.

 

Bütün bunlar, size fitness ya da vücut geliştirme sürecinde nerede olduğunuzu söyleyecek. Unutmayın ki bu yöntem, size kas gruplarının yalnızca çevre ölçüsünü verir. Bunların ne kadarının kas, ne kadarının yağdan oluştuğunu söylemez. Fakat bu zahmetli ve asla kesin sonuç vermeyecek yöntemlerle vakit kaybetmek yerine Digime3D gibi üç boyutlu vücut tarama sistemleriyle, vücudunuzun hassas doğrulukta üç boyutlu bir haritasına sahip olabilirsiniz. Bu harita, size ciddi bir kesinlik oranıyla kas ölçü ve dağılımlarınızı, vücut yağı dengenizi ve spor programınızın geleceğini belirlemek için tüm diğer değerli bilgileri verecektir.

Post a Comment