Sağlıklı Bir Hayat İçin Teknolojiyi Doğru Kullanmak

Teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler ve bunların kolay ulaşılabilirliği bize zaman ve emek yönünden çok fazla kolaylık sağladı. Diğer yandan, teknoloji sayesinde ucuz gıdaya rahat ulaşabiliyoruz ama maliyetle birlikte düşen kalite yeterli ve dengeli beslenmemizi engelliyor. Teknoloji odaklı yaşam tarzı daha az hareket etmemize neden oluyor. Harcadığımız zaman azalırken, sağlığımız ve güzelliğimiz için harcadığımız para artıyor. Fitness’a para harcamak ve kendimizi plansız bir spor ve beslenmeyle zorlamak tek başına iyi bir yol değil. Fakat teknolojinin doğru ve verimli kullanımıyla bu değişebilir. Planlı ve disiplinli bir yaşam tarzı ve gelişimin sıkı takibiyle sağlıklı olmak hiç de zor değil. Gelin nasıl daha planlı olabileceğimize ve gelişimimizi takip edebileceğimize yakından bakalım.

Dengeli bir beslenme programı

“Ne yiyorsan osundur” diyen eski deyişi hepimiz biliriz. Gerçekten de sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu, doğala en yakın gıdalarla ve vücudumuzun ihtiyaçlarına göre beslenmektir. Gündelik hayatın koşuşturması içinde bazen yemek yemeye, kendimiz için dengeli bir öğün hazırlamaya bile vakit bulamıyoruz. Unutmayın ki sağlığa harcanan zaman asla boşa geçirilmiş zaman değildir ve bizi gelecekte sağlığımızı geri kazanmak için harcayacağımız zaman ve paradan kurtarır. İşe vücudunuzun ihtiyaçlarını belirleyerek başlayın. Gerekirse bir uzmandan yardım alın. Disiplinli olmanın ilk şartının planlı olmak olduğunu unutmayın ve beslenme programınızı mutlaka kayıt altına alın. Eğer iş hayatında programınıza uymakta güçlük çekiyorsanız yemeklerinizi önceden evde hazırlamanızın çok faydası olacaktır. Planınızı günlük olarak kontrol edip plana ne kadar sadık kalabildiğinizi mutlaka kontrol edin.

Hareket, hareket ve mutlaka hareket

Artık gündelik hayatınızda yapacağınız küçük değişiklikler, sağlıklı olmanıza yetecek kadar hareket etmenizi sağlamıyor. İşe yürüyerek gitmek, asansör yerine merdiven kullanmak elbette daha sağlıklı olsa da mutlaka spor yapmaya vakit ayırmalısınız. Fakat sporun da verimli olabilmesi için mutlaka bir plana, bu planın takip ve kontrollerinin yapılmasına ihtiyacınız var. Bu konuda mutlaka uzmanlardan yardım almalı ve mümkünse bir antrenörle çalışmalısınız. Her vücudun biricik olduğunu ve ihtiyaçlarının birbirinden farklı olduğunu unutmayın. Spor salonunuzu seçerken yeterli dijital ve fiziksel olanaklarla donatılmış olmasına özen gösterin. Size standart bir program verip kişisel ihtiyaçlarınızı ve gelişiminizi gözlemeyen antrenörlerden ve salonlardan uzak durun.

Gelişimi gözlemek

Motivasyon olmadan gelişim olmaz. Tüm bunları yaparken kaydettiğiniz aşamayı planlarınızla karşılaştırmalı ve ne kadar ilerlediğinizi takip etmelisiniz. İşe mevcut durumunuzu ve hedeflerinizi yazarak başlayın. Haftalık ve aylık planlarla ilerlemeye dikkat edin ve kendinize taşıyabileceğinizden fazla yük yüklemeyin. Unutmayın, ulaşabileceğinizin çok üstünde hedeflerle çalışmaya başlamak, başarısız olduğunuzu gördükçe sizi umutsuzluğa sürükleyecektir. Durumunuzu ve hedeflerinizi belirlemek için teknolojik araçlardan faydalanabileceğinizi unutmayın.

3 Boyutlu vücut tarama sistemleri sizin için neler yapabilir?

Digime3D vücut ölçüm sistemi gibi araçlarla, son derece zararsız kızılötesi ışınlar yardımıyla vücudunuzun çok detaylı ve üç boyutlu bir haritasına sahip olabilirsiniz. Bu haritalar, vücudunuzun yağ ve kas oranlarını ve başka önemli sağlık bilgilerine, diğer ölçüm yöntemlerine kıyasla çok daha büyük hassasiyetle ulaşmanızı sağlar. Spor ve beslenme uzmanlarınızı seçerken, üç boyutlu vücut tarama sistemi kullanan merkezlere gitmeniz, mevcut durumunuzu belirlemenizde, hedefler koymanızda ve sağlık planlamanız da size en yüksek verimi sağlayacaktır. Ayrıca aynı sistemleri kullanarak düzenli olarak gelişiminizi kontrol etmeniz, gerektiğinde planlarınızı güncellemeniz ve gelişiminizi görerek motive olmanız açısından son derece önemlidir.