Tartıdaki Kilonuz Ve Yağ Oranınız Arasındaki Fark Nedir?

Tartıdaki Kilonuz Ve Yağ Oranınız Arasındaki Fark Nedir?

            Tartıya çıkıldığı zaman görünen kilo, yağ oranı hakkında herhangi bir bilgiye ulaşmamıza yardımcı değildir. Çok zayıf gibi görünen bir kişi aslında çok yağlı bir bünyeye sahip olabilir. Çok çeşitli vücut yağ oranlarının ölçüm teknikleri olmasına rağmen kesin sonuca ulaşabilmek için izlenmesi gereken yöntemlere hep birlikte göz atabiliriz.

 1- Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır?

            Vücut kitle endeksi bize boyumuz ve kilomuz arasındaki uyum hakkında bilgi verir. En sık kullanılan ve hemen herkes tarafından bilinen BKI, en çok güvenebileceğimiz vücut yağ oranlarının ölçüm teknikleri arasında gösterilebilir. Halk arasında beden kitle indeksi olarak da tanımlanan ölçü, vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir. Ortaya çıkan değer kadınlar ve erkekler için farklı değerlendirilir.

 * 18’in altında kalan değerler zayıf

 * 25’in altında kalan değerler normal

 * 25-30 arası fazla kilolu ve

 * 30-35 arası 1.sınıf obez

 * 35-45 arası 2.sınıf obez ve

 * 45 üzeri aşırı şişman olarak adlandırılır.

 2- Bel Ölçümü

            Sağlıklı bir gelecek için kadınlarda ideal bel ölçümü 82 cm ve erkeklerde 88,5 cm’dir. Dünya çapında pek çok sağlık kurumu için bu değerler baz alınırken, karın bölgesinde biriken yağlanmanın kalp hastalıklarını tetiklediği de söylenebilir. Vücut yağ oranlarının ölçüm teknikleri arasında evde de basit bir şekilde uygulanabilecek olan bel çevresi ölçümü düzenli olarak tekrar edilmelidir.

 3- İki Bacak Arası Boşluğu ( Thigh Gap )

            Özellikle genç kızlar arasında yaygın olarak kullanılan bu ölçü, ayakta durulurken iki bacak arasında boşluk oluşması halinde geçerlidir. Bu boşluk kişinin yeterince zayıf olduğunun da kanıtıdır.

 4- Karın Kasları

            Karın kasları görünen kişinin yeterince fit olduğu söylenebilir. Sıkı karın kaslarına sahip olmak isteyenlerin ciddi bir egzersiz programı, diyet ve düşük yağ oranlı beslenme alışkanlığını geliştirmiş olması zorunludur.

 5- Bel-Kalça Ölçümü

            Bel ölçüsüne kalça ölçümünü de ekleyerek vücut yağ oranlarının ölçüm teknikleri etkili bir şekilde değerlendirilebilir. Bel-kalça oranı 0,8 ve üzerinde kalan kadınların ileri yaşlarda bir takım kalp ve diyabet hastalıklarına yakalanma riski diğerlerine göre daha fazladır. Kan içindeki kolesterol ve trigliserti oranları da sağlıklı bir vücut için son derece önemli iki değer olarak gösterilebilir.

Post a Comment