Vücudunuz İçin İdeal Yağ Oranını Nasıl Belirleyebilirsiniz?

İdeal yağ oranınızı belirlemek için ortaya atılan formüller, tıp ve fitness dünyası açısından hala tartışmalı olsa da, ortalama bir rakam elde etmek için en sık kullanılan iki ölçü parametresini aşağıda sizinle paylaşıyoruz:

Aşağıdaki tablo, dünya üzerinde ideal vücut yağı oranını belirlemek için en sık kullanılan formüldür. Bu oranı belirlerken her bedenin birbirinden farklı olduğunu ve ihtiyaçlarının buna göre belirlenmesi gerektiğini unutmayın. Hormonal faktörler, içinde yaşadığınız coğrafya ve cinsiyet gibi unsurlar, vücut yağ oranınızla ilgili belirleyici olabilir. Örneğin kadınlar, yumurta üretebilmek için erkeklerden daha çok yağ hücresine ihtiyaç duyar.

Tablo 1:

Yağ Oranı Erkekler Kadınlar
Azami Oran %2-5 %10-13
Atletik %6-13 %14-20
Fit %14-17 %21-24
Ortalama %18-24 %25-31
Obez %25+ %32+

“Azami Oran” olarak belirtilen parametre, fiziksel ve ruhsal sağlık için gereken minimum yağ oranına işaret eder. Bu konu, fizyolojistler arasında hala tartışmalıdır. Ne olursa olsun, vücudunuzun sağlıklı olarak varlığını sürdürebilmesi için belli bir oranda yağa gereksinimi olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yağlı bir vücuda sahip olmak türlü estetik ve fiziksel soruna yol açtığı gibi, sıfır yağlı vücut da sağlıksız bir vücut anlamına gelir.

Tek başına iyi bir diyet ya da tek başına düzenli egzersiz, sağlıklı olmanın yolu olamaz. Önemli olanın vücudunuzu çok iyi tanıyıp onun ihtiyaçlarına göre dengeli bir yaşam tarzı sürdürmek olduğunu unutmayın.

Örneğin cinsiyetiniz kadar yaşınız da vücudunuzun ihtiyaçları üzerinde etkilidir. Egzersiz yaparken doktorunuzun tavsiyelerine ve vücudunuzla ilgili bilgi sahibi olmak için alternatif yöntemlere mutlaka başvurun.

Tablo 2 (Jackson & Pollock Standardı):

Dünyada çok yaygın olan bir diğer vücut yağ oranı tablosu da aşağıdakidir. Bu tablo, yukarıdakinin aksine, vücut yağ oranını belirlerken yaş faktörünü de dikkate alır.

Yaş Erkekler Kadınlar
20 %8.5 %17.7
25 %10.5 %18.4
30 %12.7 %19.3
35 %13.7 %21.5
40 %15.3 %22.2
45 %16.4 %22.9
50 %18.9 %25.2
55 %20.9 %26.3

Yaşımız ilerledikçe, vücut ve ten mukavemetimiz düşeceği için vücut yağlarına daha çok ihtiyaç duyarız. Üstelik, yaşla beraber vücudun yağlanma eğilimi de bu sebepten dolayı artar.

Vücut yağlarıyla ilgili bir diğer önemli nokta, bunların vücudumuzda dengeli dağılıp dağılmadığıdır. Cilt yağlanmasıyla organ yağlanması birbirinden farklıdır ve tehlikeleri de bu farklılık doğrultusunda değişir.

Digime3D gibi vücut yağı ölçme yöntemleri, vücudunuzun diğer ihtiyaçlarını da size göstermesi ve vücut yağ dağılımınızı diğer yöntemlerden çok daha hassas ve kesin bir biçimde ortaya koyması bakımından, tercih etmeniz gereken cihazlardır.